معلم افغانستان/ الگوی همت بلند

مقالات

بلند نظری و اوج طلبی بعضی انسان‏ها بسیار باشکوه است و هیچ‎گاه رسیدن به آمال پست و غایت‏‌های کم مقدار، روح تشنه‏ی آنان را سیراب نساخته و از تکاپو، تلاش و اوج طلبی باز نمی‏دارد! تعالیم انبیاء(ع)، اولیاء و بزرگان نیز بر همین مضمون سازمان یافته و دون همتی و اندک قناعتی در طلب و مقصد، ناپسند شمرده شده است. پیامبر عظیم‏‌الشان اسلام که خود به بلند همتی از همگان گوی سبقت ربوده بود، پیروان خود را نیز به بلند همتی فرا می‌‏خواند و با ستایش از بلند همتان به الگوگیری از آنان تشویق می‌‏کرد.

در روزگار ما و کشور بحران‏‌زده و منطقه‌‏ی پرآشوبی که ما در آن بسر می‏‌بریم، بدون شک حضرت آیت الله العظمی محسنی (ره) یکی از آن فرهیختگان بلند نظری است که افق فکری و نظری‎اش بی‎رقیب است و با همت بلند خویش خدمات علمی و عملی ارزشمندی به جامعه‏‌ی خود تقدیم کرده است. حضرت آیت الله (ره) در شرایط بی‌‏ثبات و در تلاطم حوادث گوناگون، با سنگینی و متانتی مثال زدنی، برنامه‌‏ها و خدمات خود را به ملت افغانستان و  دنیای اسلام عرضه کرد و لحظه‌‏ای در انجام اموری که به خیر مردم و اسلام بود، تردید به خود راه نداد! درگیری‎ها، مصروفیت‎های سیاسی و اجتماعی و امور اجتماعی و مدنی مردم او را از تحصیل، تحقیق، تالیف و آموزش باز نداشت و از زندگی پربارش میراث‏‌هایی ماندگار و پربرکت بجا مانده است که هرکدام به نوبه‌‏ی خود می‌‏تواند مرجع مشکلات، نیازها و مسایل روز مردم باشد.

“معلم افغانستان” لقب شایسته و بایسته‏‌ای است که تفسیر واقعی از شخصیت و مرام حضرت آیت الله‌(ره) ارایه می‏‌دهد! حضرت آیت الله العظمی محسنی(ره) از علما و دانشمندان معاصر جهان اسلام هستند که توانسته‌اند بر روش و کیفیت آموزش در جامعه تاثیرات ریشه‏‌ای بگذارند و بخصوص آموزه‏‌های تعلیمی و تربیتی خاص خود را داشته باشند. ایشان از سوی اکثر علما و کانون‏‌های علمی در جهان اسلام و حتی نزد کانون‏‌های علمی غیر دینی و آکادمیک  به چهره‏ای علمی مشهورند! اهتمام ایشان علاوه بر علوم حوزوی و دینی در ساحت علوم تجربی و بخصوص فن‎آوری‎های نوین نیز مشهود است! 

حضرت آیت الله العظمی محسنی(ره) بخصوص بعد از روی کار آمدن نظام جدید حکومت در افغانستان، عملاً و بصورت جدی وارد مسایل علمی و آموزشی گردیدند و هم به لحاظ زیربنایی و هم به لحاظ نظری اهداف و برنامه‏‌های خود را دنبال نمودند. تاسیس حوزه علمیه خاتم‌‏النبیین(ص) و در کنار آن تاسیس دانشگاه خاتم النبیین(ص) نشان از اهتمام حضرت آیت الله(ره) به هردو ساحت علمی کشور یعنی علوم دینی و علوم آکادمیک دارد و خود ایشان بارها بر تحول در این عرصه‏‌ها تاکید کردند!

از مسایل بسیار مهم و موکد حضرت آیت الله(ره) در عرصه آموزش و تعلیم در کشور، به روز شدن آموزش در هر دو عرصه علوم دینی و علوم آکادمیک است! ایشان معتقد بودند که تنها با روزآمد شدن این علوم می‌‏توان به پیشرفت و بهبود شرایط زندگی مردم و پایان خشونت و عقب ماندگی امیدوار بود! بخصوص اهتمام ایشان در زدودن زنگارها از تعلمیات حوزه‏‌ی علمیه شایان توجه است و آثار و سلوک ایشان در این قسمت به عزم ایشان در پیراستن زواید و انحرافات تاکید دارد؛ نمونه‏‌ی بارز این مهم تالیف کتاب گرانقدر “معجم الحادیث المعتبره” بود که به اعتراف اهل فن شاهکاری بی بدیل است!

فقدان حضرت آیت الله(ره) لطمه‌‏ای بزرگ بر جامعه وارد کرد که اکنون و بعد از گذشت یک سال روز بروز بیشتر محسوس و قابل درک است و یقیناً هرچه زمان بگذرد جای خالی ایشان بیشتر احساس خواهد شد!  اما شایسته‏ آن است که اهل علم و تحقیق همان‌طور که ایشان همت بلند را سرلوحه‏‌ی زندگی علمی و عملی خویش کرده بود، آنان نیز کمر همت ببندند و در دریای میراث گرانبهای معنوی حضرت آیت الله به تکاپو بپردازند و هم دست‏‌آوردهای علمی ایشان را به جامعه بشناسانند و هم ادامه دهنده‌‏ی  راه آن معلم خوبی‌‏ها و حقیقت‌‏ها باشند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *