ayatullhamuhsiniآیت الله محسنی؛ رهبر پیشین جهادی و از علمای برجسته کشور، روز سه شنبه در حاشیه همایش «علمای اسلام در حمایت از فلسطین» در گفتگو با خبرنگار آوا، با ابراز تاسف نسبت به وضعیت کنونی، در مورد آینده کشور گفت:«بنده از آینده کشور می ترسم که به آینده کشور سومالیا تبدیل نشود. در حال حاضر در افغانستان هرکسی به نوبت خود می آید و می رود؛ ولی هیچگونه تغییری صورت نمی گیرد. باید به مسئولین گفت که کشور در حال نابودی است.»
وی در ادامه افزود:«افغانستان به دست نظامی ها افتاده است و خارجی ها یک روز به یکی و روز دیگر به دیگری کمک می کنند. بنده از این نگران هستم که گروهی بیاید و ۶ ماه یا یکسال حکومت کند و باز گروه دیگری بیاید و گروه قبلی را برکنار کند و گروه‌بازی شدت یابد و حکومت داری بازیچه دست گروه های مختلف شود و همه چیز نابود گردد.»

ایشان در رابطه با تنش های انتخاباتی نیز گفت که باید یک عده بی طرف بیایند و نامزدان انتخابات را بی طرفانه قانع سازند که کمی عقب‌نشینی کنند و بین طرفین اصلاحی صورت دهند که از این بیشتر انتخابات به جنجال کشیده نشود.
آیت الله محسنی با اشاره به شرایط پس از انتخابات، خطاب به مردم گفت که صبور باشند و با راه پیمایی های مسالمت آمیز در راستای مصالح خود شان قیام کنند که اثرات این راه‌پیمایی ها آهسته آهسته بر ذهن حکومت تاثیر خواهد گذاشت و موجب ترس آنها می‌شود.

به گفته وی، در کنار مردم، تاجران نیز بیشتر از گذشته سرمایه گذاری انجام دهند و سرمایه های شان را از مملکت بیرون نکنند که این کار آنها باعث رعب مردم و تزلزل در اقتصاد کشور خواهد شد.
این دیدگاه های آیت الله محسنی که خود زمانی از برجسته ترین رهبران جهادی بود و در اوج قدرت مجاهدین، همواره یکی از اصلی ترین طرف های معادلات سیاسی کشور به حساب می آمد، از دید کارشناسان می تواند مبین واقعیت های خطرناک وضعیت جاری در کشور باشد و هشدارهای او شاید بیشتر از هر کس دیگری، نشان دهنده شکننده بودن وضعیت و نگرانی های خطرناک ناشی از آن باشد.
او آشکارا هشدار می دهد که کشور در حال نابودی است و از مردم خواسته است با توسل به حرکت های مسالمت آمیز، بر حکومت و طرف های دخیل در این بحران فشار وارد کنند؛ تا هرچه سریع تر، کشور را از این وضعیت نجات دهند.

این بدان معناست که شرایط جاری در کشور با سرعت غیر قابل مهاری به سمت یک نقطه غیر قابل بازگشت می رود و در صورتی که سریعا کاری برای مهار این بحران و عبور از بن بست خطرناک انتخاباتی انجام نشود، هرج و مرجی شبیه سومالیا در انتظار آینده سیاسی کشور خواهد بود.
این هشدار البته با مصادیق بارز عینی نیز همراه است. بربنیاد گزارش ها، وضعیت نابسامان سیاسی و بی سرنوشتی و ابهام پس از انتخابات سبب شده؛ تا گروه های مسلح غیر مسئول، تروریست ها، باندهای تبهکار، جنایتکاران حرفه ای و دیگر نیروهای سرکش اجتماعی، به منظور اخلال در امنیت و دستبرد به حاکمیت کشور و سلب آسایش شهروندان اقدام کنند و این وضعیت، در صورت استمرار و ادامه، بدون شک، کشور را به سمت الگوهایی مانند لیبیا یا سومالیا خواهد برد.

تبعات ویرانگر انتخابات پرچالش و جنجال برانگیز ریاست جمهوری، هیچ عرصه ای را بی تاثیر نگذاشته و از اقتصاد تا امنیت، اجتماع، نظم و قانون و حاکمیت و سیاست و… همه را تحت تاثیر قرار داده است؛ بنابراین، طبیعی است که آیت الله محسنی به عنوان یک رهبر کارکشته و مجرب سیاسی، نسبت به آینده کشور، هشدار بدهد.
این هشدار در حالی ابراز می شود که رئیس جمهور کرزی نیز روز سه شنبه یکبار دیگر، در مراسم گرامیداشت از هفته شهید در کابل از اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله؛ نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری خواست که همین امروز باهم به توافق برسند.

آقای کرزی در مراسم سیزدهمین سالگرد ترور احمدشاه مسعود؛ فرمانده پیشین مجاهدین گفت:”افغانستان ضرورت بسیار مبرم و عاجل به ایجاد حکومت نو دارد. حکومت ما وقتش تمام شده. حکومت جدید می‌خواهیم. حکومت جدید را داکتر عبدالله عبدالله و داکتر اشرف غنی آورده می‌توانند. اتحاد و اتفاق آنها و رسیدن آنها به نتیجه، همین امروز اگر شود، بسیار به خیر ماست.”
هر دو نامزد و شمار زیادی از رهبران سیاسی کشور در این مراسم حضور داشتند. آقای کرزی ابراز امیدواری کرد که هر دو رقیب، فردا یا پس فردا به نتیجه برسند و در جریان همین هفته حکومت جدید تشکیل شود؛ تا او قدرت را تحویل دهد.

آقای کرزی مکررا از حاضران در این مراسم خواست که با صدای بلند از هردو نامزد بخواهند که هرچه زودتر به نتیجه برسند و کشور را از وضعیت کنونی نجات دهند. حاضران هم به درخواست او پاسخ مثبت دادند.
رییس جمهور پیش از این نیز تقریبا با استفاده از هر فرصتی تلاش کرده است؛ با هشدار و التیماتوم و ضرب الاجل نامزدان را وادار کند اختلافات را کنار بگذارند، بن بست را بشکنند و حکومت جدید تشکیل دهند؛ اما هر بار با بروز بن بست های تازه، ضرب الاجل های آقای کرزی که «غیر قابل تمدید» خوانده می شدند، نادیده گرفته شده و وضعیت بحرانی کشور همچنان ادامه یافته است.
ناظران می گویند که این امر، از اعتبار تصمیمات او نیز کاسته و قدرت اجرایی حکومت را زیر سؤال برده است.

بارها تمدید و تجدید ضرب الاجل، اعتبار آقای کرزی را به عنوان رییس جمهور مخدوش کرده و اکنون نه نامزدها به این ضرب الاجل ها تمکین و اعتنا می کنند و نه مردم به اجرایی شدن آن، امیدی دارند.
به عقیده تحلیلگران، یکی دیگر از ضعف های حکومت، ناتوانی در جلب قناعت هردو تیم از روند شمارش آرا و اعلام نتایج نهایی تفتیش صد در صدی است. به باور آنها روند تخنیکی انتخابات نیز اکنون گروگان روند سیاسی شده و تا زمانی که بن بست سیاسی شکسته نشود، روند تخنیکی نیز نمی تواند نتیجه بخش و تعیین کننده باشد.

با اینهمه به عقیده ناظران، تاکید آقای کرزی بر توافق هر دو نامزد هم بیانگر آن است که او هنوز امید خود را برای به نتیجه رسیدن گفتگوهای سیاسی برای تشکیل دولت وحدت ملی از دست نداده‌ است.
این در حالی است که داکتر عبدالله روز دوشنبه ‌گفت که مذاکرات سیاسی برای تشکیل دولت وحدت ملی به بن بست رسیده است.
او که در میان جمعی از هوادارانش و گروهی از خبرنگاران سخن می‌گفت، بار دیگر تاکید کرد که بر اساس “رأی پاک و واقعی مردم افغانستان” برنده انتخابات است و نتیجه “تقلب” را نخواهد پذیرفت.
آقای عبدالله این سخنان را پس از آخرین نشست بی نتیجه اش با اشرف غنی احمدزی، اظهار کرد؛ نشستی که به گفته سخنگویان دو ستاد، روز دوشنبه با تماس تلفنی و «خواهش» باراک اوباما؛ رییس جمهور امریکا انجام شد.

او گفت که توافق این بود که اول طرزالعملی که برای هردو طرف قابل قبول باشد، تهیه شده و بعد تفتیش آرا شروع شود؛ اما روند تفتیش آرا شروع شد بدون اینکه طرزالعمل مورد توافق وجود داشته باشد.
همزمان با روند تفتیش مذاکرات برای تهیه طرزالعمل و معیارهای جداسازی آرای پاک و ناپاک هم ادامه داشت؛ اما در این زمینه به خواسته های تیم او توجهی نشد و او سرانجام، مجبور شد از روند بررسی آرا، خارج شود.
آقای عبدالله همچنین بارها تاکید کرد که او خود را برنده انتخابات دور اول و دوم انتخابات می داند و خطاب به هوادارانش گفت که تفتیش آرا ناکام شد و نتوانست آرای پاک و ناپاک را از هم جدا کرده و به گفته او به تقلب پایان دهد، از این رو او نتیجه انتخابات تقلبی را نمی پذیرد؛ اما آقای عبدالله روشن نکرد که اقدام بعدی او چه خواهد بود. موضوعی که به باور ناظران، هنوز امیدها به ادامه مذاکرات سیاسی را از میان نبرده و شاید به همین دلیل آقای کرزی سه شنبه بار دیگر خواستار گفتگو و توافق سریع دو نامزد شد.

در حاشیه مراسم بزرگداشت از هفته شهید در کابل اما یک رویداد دیگر مرتبط با انتخابات نیز رخ داد؛ رویدادی که شاید برای بسیاری ها غیر منتظره بود، برای شمار زیادی، غیر قابل توجیه و غیر اخلاقی می نمود و برای تعداد زیادی از مردم نیز نشانگر عمق تنش های سیاسی در کشور.
شرکت کنندگان مراسم به دنبال سخنرانی عبدرب الرسول سیاف؛ رهبر جهادی که هواداران او در انتخابات از آقای عبدالله حمایت می‌کنند، به صبغت‌الله مجددی؛ دیگر رهبر جهادی و نخستین رییس جمهور مجاهدین که از آقای احمدزی حمایت می‌کند، اجازه سخنرانی ندادند.

ایجاد اختلال با سر و صدا در آغاز سخنرانی آقای مجددی، با درخواست مکرر او فروکش نکرد و در نهایت آقای عبدالله به جایگاه رفت و از حاضران خواست که مسایل سیاسی را به “روز شهید” پیوند ندهند.
با وجود این، کسانی که مانع سخنرانی آقای مجددی شدند، آرام نشدند.
سرانجام، احمدولی مسعود؛ برادر احمدشاه مسعود در سخنان کوتاهی به سرزنش آنها پرداخت و گفت که براساس “مسایل سیاسی زودگذر” نباید با “بزرگان کشور” چنین برخورد کرد.
آقای مجددی در اول جوزای امسال گفته بود که براساس “استخاره” از نامزدی اشرف غنی احمدزی حمایت می‌کند و عبدالله را برای مقام ریاست جمهوری مناسب نمی‌داند.
این موضع او واکنش های گسترده ای را در فضای اجتماعی کشور برانگیخت و شخصیت او مورد هجمه های سنگینی قرار گرفت.

ناظران می گویند که این اتفاق نامیمون در مراسم روز سه شنبه، خطر کشیده شدن مساله انتخابات به دیگر حوزه های حیات سیاسی و اجتماعی کشور را تشدید می بخشد و اگر این بحران به زودی حل و فصل نشود، نگرانی از فراگیرشدن و بروز تبعات سنگین آن در دیگر عرصه ها بسیار جدی است و هشدارهای رهبران سیاسی کشور از جمله سخنان هشدارآمیز اخیر آیت الله محسنی عملی خواهد شد.