شانزدهمین همایش کتاب سال حوزه در جمهوری اسلامی ایران با معرفی برگزیدگان این دوره به کار خود پایان داد. شورای علمی همایش کتاب سال حوزه ۷ اثر را برگزیده، ۱۲ اثر را شایسته‎ی تقدیر و ۱۷ اثر دیگر را تحسین شده معرفی کرد.ayatullhamuhsini
درمیان هفت اثربرگزیده‎ی امسال، کتاب «معجم الاحادیث المعتبره» اثر آیت‎الله العظمی محمد آصف محسنی ازکشورافغانستان درصدرفهرست قراردارد، «عقل و دین» نوشته حجت الاسلام والمسلمین علی ربانی گلپایگانی، «موسوعه الشهید الثانی» کاری از مرکز احیای آثار اسلامی، «نظریه سازی دینی در علوم اجتماعی» اثرحجت الاسلام حسین بستان، «هنگام نیایش چه می‎کنیم» به قلم مسعود رهبری و همکاران، پایان نامه «حرکت حبی و نقش آن در ظهور تعینات» نوشته حجت الاسلام عبداللطیف عالمی و پایان نامه «نحوه وجود نفس و کیفیت حدوث و قدم آن از دیدگاه ابن عربی و ملاصدرا» اثر حجت الاسلام محمد میردررده‎های دوم تاهفتم آثار برگزیده شانزدهمین همایش کتاب سال حوزه معرفی شدند.
هم‎چنین آثار «تفسیر تنزیلی» حجت الاسلام والمسلمین بهجت پور، «غایة المرام» حجت‎الاسلام والمسلمین سید باقر خسروشاهی، «تاریخ قیام و مقتل جامع سیدالشهدا» تدوین گروه تاریخ موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، «زبان قرآن با نگاهی به چالش های کلامی تفسیر» حجت الاسلام والمسلمین ابوالفضل ساجدی، «ارزیابی قضاوت‌های امیرالمومنین(ع)» حجت الاسلام والمسلمین مصطفی صادقی، «زن در اسلام» فریبا علاسوند، «عناصر فلسفه اخلاق» حجت الاسلام والمسلمین علیرضا آل بویه و محمود فتحعلی، «فقه و امنیت» محمداسماعیل نباتیان، «الگوی اسلامی شادکامی» حجت الاسلام والمسلمین عباس پسندیده، «فیلون اسکندرانی موسس فلسفه دینی» رضا گندمی نصرآبادی، «نسبت حق حیات با ارزش های مورد حمایت حقوق کیفری ایران و اسلام» اسماعیل آقابابائی،«نقد و بررسی نظریه انسجام گروی در حوزه موجه سازی معرفت بشری با تاکید بر آرای کیث لرر» حجت الاسلام والمسلمین مهدی عبداللهی شایسته تقدیر شدند.
حجت الاسلام مهدی حقی در شانزدهمین همایش کتاب سال حوزه که پیش از ظهر پنجشنبه هفته‎ی قبل در مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) قم برگزار شد، عملکرد جزیره‎ای و سلیقه‎ای نویسندگان، ناشران و مراکز پژوهشی را سبب کاهش تولید علم در ایران دانست و عدم برنامه ریزی و همفکری مشترک راهبردی در راستای حل مشکلات و نیازهای حال و آینده علمی دینی جامعه را از تهدیدهای قابل توجه در فعالیت های علمی مکتوب حوزه های علمیه برشمرد.
به گزارش رسا، حجت الاسلام حقی با اشاره به این که در این همایش همچنین از ۳۷ اثر در سه بخش آثار برگزیده، شایسته تقدیر و شایسته تحسین با اهدای لوح تقدیر تجلیل می‎شود، گفت: امسال بر خلاف سال‌های قبل یک اثر برتر متعلق به بانوان و یک اثر برتر نیز از پژوهشگر خارجی(آیت الله محسنی) تقدیر می‎شود.
وی ادامه داد: ۸۵۵ اثر در گروه‎های علمی ۱۶ گانه به دبیرخانه همایش ارسال شده بود که از این تعداد ۷۵ اثر متعلق به پایان نامه‎های سطح چهار معادل دکتری است.
بنابراین گزارش، همزمان با برگزاری همایش کتاب سال حوزه از شخصیت علمی آیت‌الله مکارم‌شیرازی به پاس ۷۰ سال تلاش علمی و از حجت الاسلام والمسلمین سید محمد رضا حسینی جلالی حائری به دلیل احیای تراث شیعه تقدیر شد.
همچنین در این مراسم که روز پنج شنبه، دوم ماه دلو در مدرسه عالی امام خمینی(ره) برگزار شد، از حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی ‌جلالی حائری از علمای قم به دلیل بیش از ۵۰ سال فعالیت در قرآنی و گسترش مباحث دینی تجلیل به عمل آمد.
در این مراسم از «آیت الله العظمی محمدآصف محسنی به دلیل نوشتن کتاب معجم الاحادیث المعتبره»،و شش تن ازنویسندگان دیگرتجلیل شد.