میراث ماندگار/ حوزه علمیه خاتم النبیین(ص)

مقالات

حضرت آیت‏ الله ‏العظمی‏ محسنی(ره) درسال ۱۳۸۲ هجری شمسی، کار ساخت حوزه‏‌ی علمیه با برکت خاتم‏‌النبیین(ص) را آغاز و در سال ۱۳۸۶ هجری شمسی، به بهره برداری سپردند. این مرکز بزرگ دینی، از آن زمان تاکنون روزانه صدها نفر از طلاب و محصلین ذکور و اناث را در آغوش می‌پذیرد که هرکدام در مدارس جداگانه با امکانات مناسب مشغول فراگیری علوم دینی هستند. لازم به ذکر است که معظم له، علاوه براین‌که حوزه‏‌ی علمیه‏‌ی خاتم‎النبیین(ص) را تحت اشراف و نظارت کامل داشتند، به تدریس طلاب و محصلین دینی نیز می‌پرداختند.

مساحت این مرکز بزرگ علمی و دینی، تقریباً حدود چهار هکتار می‌باشد، کار ساخت آن نیز در سال ۱۳۸۶به پایان رسید. حوزه‏‌ی علمیه خاتم النییین(ص) دارای دو بخش جداگانه و کاملاً مجزا می‌باشد که یک بخش آن مربوط به طبقه ذکور و بخش دیگرآن مربوط به طبقه اناث است.

شناسنامه‏‌ی حوزه‏‌ی علمیه خاتم‌‏النبیین(ص)

 1. خوابگاه حوزه‏‌ی علمیه: این خوابگاه با زیربنای بیست‌هزار و سه‌صد (۲۰۳۰۰) متر مربع، در پنج طبقه اعمار گردیده و برای یک‌هزاروپنجاه(۱۵۵۰) نفر در نظر گرفته شده است.
 2. مدرسه‏ علمیه‏ براداران: این ساختمان با زیر بنای سه‌هزار و پنج‌صد(۳۵۰۰) متر مربع در سه طبقه اعمار شده است که همزمان از ظرفیت یک‌هزار و پنج‌صد(۱۵۰۰) نفر طلبه برخوردار است.
 3.  مسجد جامع: این مسجد با زیربنای سه‌صد(۳۰۰) متر مربع در دو طبقه اعمار شده است که همزمان گنجایش دوهزار و چهارصد(۲۴۰۰) نفر نمازگزار را دارد. این مسجد دارای گنبدی به ارتفاع سی‌ونه(۳۹) متر و مناره‌‏هاى ‏بسیار زیبا و باشکوه به ارتفاع چهل‌وپنج(۴۵) متر می‌باشد، گنبد و مناره‌های این مسجد، تلفیقی از معمارى سنتى و اسلامى است.
 4. کتابخانه: کتابخانه عمومی خاتم‌‏النبیین(ص) که با زیربنای دو هزارو پنج‌صد(۲۵۰۰) متر مربع می‌باشد، علاوه برهارد دیسک‏ها و سی‌دی‌ها، از ظرفیت سه‌صدهزار(۳۰۰۰۰۰) جلد کتاب برخوردار است. این کتابخانه طبق استاندارد جهانی به سیستم کنگره ساخته شده است.
 5.  حسینیه و یا تالار سخنرانی‌ها: این تالار با زیربنای دوهزار (۲۰۰۰) متر مربع اعمار گردیده که همزمان گنجایش بیشتر از یک‌هزار و پنج‌صد(۱۵۰۰) نفر را دارد، این ساختمان دارای دو طبقه می‌باشد که در صورت لزوم طبقه دوم آن برای طبقه اناث اختصاص می‌یابد، لازم به ذکر است که از حسینیه و تالار سخنرانی‌ها بیشتر براى برگزارى مراسم‏‌هاى مذهبى، سمینارها و کنفرانس‏‌ها استفاده می‌شود.
 6. سالن مخصوص (VIP) که درکنار تالار سخنرانی‌ها ساخته شده است برای جلسات و کنفرانس‏‌های خصوصی است که در حدود یک‌صد و پنجاه (۱۵۰) نفر گنجایش دارد و در طبقه بالای سالن (VIP) مهمان خانه‌ه‏ا‌ قرار دارد که مخصوص علمایی است که از خارج کابل تشریف می‌آورند .
 7. ساختمان رهایشی مدرسین که در پنج طبقه اعمار گردیده است، دارای شانزده (۱۶) واحد مسکونی است. هرکدام این واحدها دارای آشپزخانه مجهز، حمام و توالت‌های بهداشتی می‌باشد.
 8. سالن غذاخوری: این سالن که مخصوص طلاب حوزه علمیه است، دارای سرویس مجهز، میز، چوکی و خدمات عالی می‌باشد.
 9. آشپزخانه مدرن و پیشرفته مطابق استندرد بین المللی.
 10. میدان‌های ورزشی مجهز.
 11. فضای سبز و کاملاً مطلوب.
 12.  مدرسه ام‌المؤمنین خدیجه الکبری(س) که با زیربنای دو‌صد‌وپنجاه(۲۵۰) مترمربع می‌باشد و همزمان حدود سه‌صد(۳۰۰) محصل را در خود جای می‌دهد، این مدرسه که در سال ۱۳۸۴هجری شمسی فعالیت خود را آغاز نموده‌ و تاکنون موفقیت‌های زیادی را کسب نموده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *