اهدای ده‌ها اثر علمی حضرت آیت‌الله العظمی محسنی (ره) به آکادمی علوم افغانستان

کتاب ها مقالات

آکادمی علوم افغانستان از تأسیس اتاقی به عنوانِ “ افغانستان شناساسی”  در جمهُوری اسلامی ایران خبر داد. قرار است در این مرکز، آثار علمی مربوط به حوزه افغانستان جمع‌آوری و به کتابخانه ملی ایران در تهران منتقل شود!

عصرروز یک‌شنبه(۹ جوزا) هم ده‌ها اثر علمی آکادمیسین کشور؛ حضرت آیت‌الله العظمی محسنی (ره) بنابر درخواست مسئولان فرهنگی آکادمی علوم به این مرکز علمی سپرده شد. مسئولان در موسسه تنظیم، حفظ و نشر آثار حضرت‌ آیت‌الله العظمی محسنی (ره)  نیز می‌گویند، ۶۳ اثر علمی آکادمیسین کشور که شامل ۹۰ جلد کتاب می‌شود را به این مرکز اهدا نمودند.

با اینحال مسئولان در آکادمی علوم می‌گویند، دستاوردهای گرانسنگ و ارزشمند علمی، فرهنگی و فقهی آکادمیسین کشور، جایگاه علمی ایشان را ممتاز ساخته و حضرت آیت‌الله جز افتخارات خانواده آکادمی علوم افغانستان محسوب می‌گردند، به ویژه فعالیت‌های ایشان در دو حوزه تقریب مذاهب و روشن گرایی در جامعه بی بدیل و ممتاز است.

درمیان آثار سپرده شده به آکادمی علوم؛ دوره هشت جلدی معجم‌الاحادیث‌المعتبره از مشهور ترین آثار آکادمیسین کشور می‌باشد. مجموعه ارزشمندی که درمیان حوزه‌های علمیه جایگاه برتر را از آن خود کرده است.

حضرت آیت‌الله العظمی محسنی (ره) نه تنها در کشور اسلامی مان و جهان اسلام از جایگاه رفیع علمی و فقهی برخوردار بودند بلکه در سطح جهان نیز نام و آوازه بلندی را از آن خود کرده اند. سازمان‌های یونسکو و آیسیسکو در سال ۱۳۹۶ آکادمیسین کشور را به عنوان پژوهشگر برتر شناخته و جایزه بین‌المللی فارابی در نهمین دوره آن به ایشان اهدا گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *